Template for building F1N "Wrona" RS20x3 models
As most of the modellers in this class of models are from Poland, the following description is in Polish.
Formatka/szablon do składania/klejenia precyzyjnego skrzydeł modelu F1N "Wrona" RS20x3
Opis:
Szablon posiada wyprofilowane łoże centropłatu oraz ucha, które zapewnia idealną styczność elementów skrzydła do formy w czasie procesu klejenia. Dzięki czemu profil skrzydła zostaje zachowany na całej jego długości. Umożliwia zastasowanie odpowiedniej siły ścisku bez obawy o wypaczenie profilu skrzydła. W ten sposób uzyskujemy o wiele lepszy profil skrzydła po sklejeniu (w porównaniu do klejenia na płasko) co wpływa zdecydowanie na lepszą nośność skrzydła w czasie lotu i daje przewagę podczas zawodów. Eksperci twierdzą, że to dodatkowe 2-3 sekundy każdego lotu :-P. Ponadto, dzięki szablonowi, miejsce klejenia jest solidne i wytrzynałe co ma niebagatelne znaczenie podczas rzutu.
Szablon zapewnia łatwość i precyzję klejenia nawet dla osób początkujących lub dzieci.
Proponowana instrukcja użycia:
Należy nałożyć odpowiednią ilość kleju na obie storny skrzydła. Położyć ucho oraz centropłat na formaktę w niewielkiej odległości od siebie. Forma powinna być ustawiona stroną natarcia skrzydła do nas. Ułożyć dłonie na elementach w taki sposób aby palce dłoni spoczywały na wierzchniej powierzchni elementów w całych ich długościach (na płasko): jedna dłoń na centropłacie, druga na uchu. Natomiast kciuki obu dłoni powinny trzymać formatkę od spodu. Dzięki takiemu ułożeniu dłoni swobodnie będziemy mogli precyzyjnie spozycjonować elementy oraz zapewnić odpowiedni docisk na czas początkowego schnięcia kleju. Należy pamiętać o zastosowaniu niewielkiej siły dopychającej oba elmenty w kierunku do nas, czyli do "bandy formatki" od strony natarcia. O ile sam szablon posiada bandy pozycjonujące oba elementy skrzydła, to zastosowana jest tam pewna toleracja, które umożliwia łatwiejsze położenie tych elementów na szablonie , ale ta “tolerancja” musi ona zostać zniwelowana w czasie klejenia poprzez dosiśniecie elementów do bandy natarcia.
Kolejnym etapem jest zliżenie do siebie centropłatu (oraz również minimalnie ucha "w dół") jednocześnie kontrolując punkt styku patrząc z przodu od strony natarcia na oba elementy. Gdy uzyskamy odpowiedni styk (żaden z elementów nie będzie wystawał nad siebie na wzajem) należy przyłożyć niewielką siłę dociskową (wobec dwóch elementów na wzjazem) tak aby miejsce styku docisnąć oraz by elementy solidnie się skleiły. Takie trzymanie formy w dłoniach umożliwia również obracanie i spoglądanie z różnych stron w celu kontroli styku.
Ważne: Zdecydowanie zaleca się najpierw pasowanie elementów "na sucho" każdorazowa w celu sprawdzenia spasowania elementów.
Proces klejenia może być inny w zależności np od zastosowanego kleju, w szczególności jego czasu schnięcia. Pewną alternatywą może być nie trzymanie szablonu w dłoniach jak w powyższej procedurze, a postawianie formatki na stole. Wówczas jako dosisk elementów do siebie mogą posłużyć jakieś niewielkie obciążniki.
Uwaga: Należy zachować szczególną ostrożność, aby nie skleić elementów modelu do formatki. Forma posiada wypustę rewizyjną w miejscu klejenia, umożliwiającą kontrolę wizualną spoiny w czasie prac jak również zapobiega ona przed sklejeniem skrzydła do formatki, aczkolwiek ostrożność jest wysoce wskazana. Moża również czymś zabezpieczyć formatkę.
Uwaga: Należy pamiętać, że elementy modelu są delikatne, a zatem stosowana siła powinna być odpowiednia.
Uwaga: Formatka posiada dużą dokładność wykonania, aczkolwiek ze względu na niedoskonałości druku 3D oraz (ewentualny) skurcz materiału z którego zostanie wytworzona, oraz niedoskonałości elementów model, projekt zakłada pewną tolerację, stąd pomimo autmatycznego pozycjonowania elementów na formatce, dopasowanie elementów skrzydła powinno zostać przeprowadzone przez modelarza z należytą starannością (zgodnie z wytycznymi zawartymi w powyższej instrukcji), czyli konieczne jest weryfikacja wizualna w czasie składania oraz wprowadzenie niewielkich korekt (ułożenia elementów na formatce) jeśli to konieczne.
W przypadku braku możliwości samodzielnego wydruku tego modelu, można się ze mną skontaktować.